Tartust ja kuidas sinna jõuda

Tartust

Tartu on Eesti suuruselt teine linn, mis asub riigi lõunaosas Emajõe kaldal.

Kuigi Eesti poliitiline pealinn on Tallinn, peetakse Tartut tihti Eesti akadeemikute ja intellektuaalide pealinnaks. Lisaks sellele, et Tartu ülikool on vanim ja tuntuim Eestis, on see ka maailma ülikoolide edetabelis Baltimaade ülikoolidest kõrgeimal kohal, kuuludes maailma parima 2% hulka.

Tartul on Eesti ajaloos tähtis koht. See on Eesti laulupeo ning rahvuslipu sünnipaik. Tartu oli koht, kus 1920. aastal sõlmiti Tartu rahuleping Eesti ja Nõukogude Liidu vahel, mis lõpetas Eesti vabadussõja.

Tänapäeval asuvad Tartus muuhulgas Eesti Ülemkohus, Eesti Rahva Muuseum (ERM) ja Eesti Rahvusarhiivi peahoone.

Tartut kutsutakse heade mõtete linnaks ning kohalike mõttelaadi nimetatakse Tartu vaimuks. Tartus on aga tuntav ka soome-ugri rahvaste vaim. Lisaks eestlastele elavad linnas mitmed väiksemate soome-ugri rahvaste esindajad, kes korraldavad oma kultuurist kantud üritusi. Suur huvi soome-ugri keelte ja rahvaste vastu on olemas ka eestlastel endil, näiteks noorte soome-ugri aktivistide seltsing Fenno-Ugria Noored tegutseb just Tartus.

Tartu Ülikoolis õpetatakse mitmeid soome-ugri keeli, alustades soome ja ungari keelest ning lõpetades kõige väiksematega, nagu liivi ja vadja. Soome-ugri keeled ja kultuurid on esindatud ka teistes valdkondades, näiteks rahvaluules ja etnoloogias. Seega on see justkui loomulik asjade käik, et uues ERMi hoones, mis avati möödunud aastal, asub maailma suurim uurali rahvaste näitus.

Kuidas Tartusse jõuda

Tartus on väike lennujaam, kuhu käivad lennud Helsingist.

Lähimad suuremad rahvusvahelised lennujaamad on Tallinnas ja Riias. Mõlemast lennujaamast käivad bussid otse Tartusse. Tallinna lennujaamast Tartusse sõidab buss umbes 2,5 tundi ning Riia lennujaamast Tartusse umbes 4,5 tundi.

Busside sõiduplaanid (Tallinn-Tartu, Riia-Tartu, Peterburi-Tartu, Pihkva-Tartu) on leitavad veebilehelt tpilet.ee. Rahvusvahelisteks sõitudeks soovitame bussifirmasid LuxExpress ja Ecolines.

Tallinnast saab Tartusse tulla ka rongiga, sõit kestab 2-3 tundi. Tallinna rongijaam jääb lennujaamast üsna kaugele, kuid asub reisisadama ja vanalinna lähedal. Rongide sõiduplaanid leiate veebilehelt elron.ee.